Role cytoskeletu v průběhu somatické embryogeneze smrku
 Typ práce diplomová - molekulární biologie
 Školitel RNDr. Kateřina Schwarzerová, Ph.D.
Katedra fyziologie rostlin PřF UK, Viničná 5, Praha 2
kontakt: schwarze@natur.cuni.cz
tel: 22 195 1688
web: http://kfrserver.natur.cuni.cz/vyzkum/tymy/tym_opat/cytoskelet/index.htm
 Konzultanti RNDr. Martin Vágner, CSc.
Ústav experimentální botaniky AVČR, Rozvojová 263, Praha 6
kontakt: vagner@ueb.cas.cz
tel: 225 106 414

Mgr. Lukáš Fischer, Ph.D.
Katedra fyziologie rostlin PřF UK, Viničná 5, Praha 2
kontakt: lukasf@natur.cuni.cz
tel: 22195 1688
web: http://kfrserver.natur.cuni.cz/vyzkum/tymy/tym_opat/molbio/index.htm
 Náplň práce:

Somatická embryogeneze představuje jednu z alternativních cest rozmnožování rostlin. Studium somatické embryogeneze i její praktické využití pro rozmnožování rostlin jsou bezprostředně spojeny s rozvojem in vitro technik. Úlohu v úspěšnosti somatické embryogeneze hrají jak mnohé faktory endogenní jako např. genotyp a aktuální fyziologický stav materiálu, tak exogenní jako např. kultivační podmínky a hormonální složení kultivačního media. Při studiu role aktinového a mikrotubulárního cytoskeletu v tomto procesu jsme pozorovali, že tyto buněčné struktury se zřejmě účastní v příjmu morfogenního signálu či bezprostředně následných dějích vedoucích k úspěšnému zrání somatických embryí.

Konkrétním cílem diplomové práce je detekce časných změn v aktinovém a mikrotubulárním cytoskeletu v průběhu vývoje embryí v embryogenních kulturách smrku s odlišnou embryogenní schopností a po ošetření látkami ovlivňujícími integritu jednotlivých složek cytoskeletu. Hlavní pozornost bude zaměřena na izotypové složení mikrotubulů a aktinových filament a jeho vztah k průběhu somatické embryogeneze, na změny posttranslačních modifikací cytoskeletálních podjednotek v průběhu somatické embryogeneze, případně na změny ve složení asociovaných proteinů.

Metody: standardní metody molekulární biologie a biochemie (např. izolace genů pomocí RT-PCR, semikvantitativní RT-PCR, izolace proteinů, separace proteinů pomocí jednorozměrné a dvourozměrné elektroforézy, identifikace pomocí imunoblotingu).

 Nabízíme:
  • Zajímavé téma
  • Spolupráci v řešitelském kolektivu
  • Přátelskou atmosféru a dobré prostředí
 Očekáváme:
  • Tvůrčí zájem o řešené téma
  • Schopnost samostatné a precizní práce
  • Solidní znalost anglického jazyka pro studium odborného textu
PDF verze