Přednáška z Anatomie a fyziologie rostlin

datum 11.3.2008
přednáší Mgr. Alžběta Rejšková1,2, RNDr. Jan Pokorný, CSc.1,3 (1ENKI o.p.s. Třeboň, 2ÚFB JU Nové Hrady, 3ÚSBE AVČR Třeboň)
název Vegetace a klima - slepice a vejce?
anotace Globální změna klimatu se stala jedním z nejzásadnějších témat současné vědy. Intenzivně jsou zkoumány zejména změny ve složení atmosférických plynů způsobené činností člověka a jejich možné dopady na vývoj klimatu. Poněkud stranou zájmu zůstávají jiné oblasti lidské činnosti s možným vlivem na lokální, regionální i globální klima, jako jsou například rozsáhlé změny hydrologie a struktury kulturní krajiny.

Problematika klimatické změny je nesmírně složitá. Klima je ovlivňováno nepřeberným množstvím faktorů, jejichž parametrizace je velmi obtížná. Hledání podkladů je časově náročné a získaná data jsou obtížně interpretovatelná. Odhadování a modelování klimatického vývoje se neobejde bez oklešťování a zjednodušování vztahů, které však může být velmi zavádějící. Průměrováním hodnot ztrácíme představu o dynamice systému a důsledcích jeho heterogenity.

Přednáška bude zaměřena na vztah vegetace a klimatu. Rostliny váží ve své biomase oxid uhličitý a snižují tak obsah skleníkových plynů v atmosféře. Transpirací ale také aktivně ovlivňují množství vypařené vody a tedy distribuci sluneční energie na zemském povrchu. Zároveň významně mění albedo a drsnost povrchu. Jaký význam pro klima tedy vlastně mají procesy zprostředkovávané rostlinami? Jak jsou klimatické podmínky ovlivněny strukturou a vlastnostmi zemského povrchu? Mohou změny ve využívání kulturní krajiny například ovlivnit teplotu či množství a distribuci srážek? Jak se může projevit vztah vegetace a klimatu na různých místech Země, např. v různých zeměpisných šířkách?
materiály pozvánka (PDF)
životopis přednášejícího (DOC): RejškováPokorný
fotogalerie