Přednáška z Anatomie a fyziologie rostlin

datum 15.4.2008
přednáší RNDr. Jan Petrášek, Ph.D. (KFR PřF UK, Praha, ÚEB AVČR Praha)
název Auxin známý neznámý
anotace Rostlinný hormon auxin (z řeckého auxein tj. růst), představovaný většinou jeho nejrozšířenější formou kyselinou indoly-3-octovou (IAA), je nejdéle známým fytohormonem. Ovlivňuje zásadním způsobem široké spektrum vývojových procesů rostlin. Mechanismus jeho účinku spočívající jak v řízení specifické exprese genové informace tak v přímém ovlivnění konstitutivního cyklování membránových proteinů byl v posledních letech detailně popsán. Regulace koncentrace fyziologicky aktivního auxinu v buňkách probíhá na mnoha úrovních od biosyntézy přes konjugaci až po degradaci. Navíc se auxin oproti ostatním rostlinným hormonům vyznačuje skutečností, že je v rostlině směrově dopravován z buňky do buňky prostřednictvím přenašečů umístěných v plazmatické membráně. Tato směrovost je klíčová při koordinaci vývojových procesů a v reakci rostliny na podněty z okolí jako jsou světlo či gravitace.

Rostliny však nejsou jedinými organismy, které jsou schopné syntetizovat IAA. Tato schopnost byla prokázána u symbiotických baktérií a některých hub, ale také savců. Právě u savců představuje IAA metabolit vznikající mj. přeměnou neurotransmiteru serotoninu a vyskytující se přednostně v rakovinných tkáních. Ačkoliv byla IAA původně izolována z lidské moči, stále není prozatím plně pochopen význam přítomnosti této molekuly u živočichů. Spekuluje se o její roli jako hormonu, druhého posla i přímého partnera DNA. Z terapeutického hlediska je slibné, že degradace IAA pomocí světla za vzniku toxických volných radikálů se začíná využívat při selektivním ničení některých lidských nádorových buněk.

V rámci semináře se pokusím o nelehké nalezení možných paralel mezi mechanismem působením IAA u mikroorganismů, rostlin a živočichů.
materiály pozvánka (PDF)
životopis přednášejícího (DOC)
fotogalerie