Přednáška z Anatomie a fyziologie rostlin

datum 27.11.2007
přednáší prof. Jan Lepš (JČU, BF/ EU AVČR České Budějovice)
název Ovlivňuje diverzita funkci ekologických společenstev?
anotace Ekologická společenstva jsou složena z různého počtu druhů – po dlouhou dobu se věří, že právě diverzita společenstev je jedním z důležitých předpokladů jejich dobrého fungování (cokoliv si pod tímto termínem představíme), a jejich stability. Pozitivní vliv dokládá řada empirických údajů, ale žádný z nich není zcela jednoznačný. Důvodem je, že v přirozených podmínkách je diverzita společenstva výsledkem souhry podmínek prostředí a schopnosti druhů se na dané místo dostat. Těmito faktory jsou pak ovlivněny i funkce společenstva, a také jeho stabilita.

Z toho důvodu od devadesátých let minulého století bylo provedeno mnoho pokusů, kde byla diverzita společentva experimentálně manipulována (tzv. biodiversity experiments). I jejich interpretaci ale provázejí obtíže, a nad jejich výsledky se vede dosti ostrá debata. Řada autorů (včetně referujícího) se domnívá, že rozhodujícím faktorem, určujícím ekologii společenstva, jsou autekologické vlastnosti jednotlivých druhů, zvláště pak dominant. To ale neznamená, že ztráta druhů ze společenstva je neškodná – ztráta každého druhu znamená ztrátu určitých vlastností, které mohou za určitých okolností chybět.

Dalším problémem je, že druhová diverzita nemusí být nutně totožná s diverzitou funkční. Ve svém referátu se budu snažit ukázat na problémy, které jsou dnes v souvislosti se vztahem diverzita – fungování diskutovány, a vysvětlit, proč odpověď na otázku v nadpisu není ani jednoduchá, ani jednoznačná.
materiály pozvánka (PDF)
webová stránka přednášejícího
fotogalerie