Přednáška z Anatomie a fyziologie rostlin

datum 23.10.2012
přednáší Prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc. (ředitel Centra výzkumu globální změny, AV ČR, v.v.i., Brno)
název Ekosystémová úložiště uhlíku – dynamika a environmentální limity
anotace Schopnost ekosystémů ukládat atmosférický uhlík je dána bilancí mezi procesy přijmu – fotosyntetická asimilace, a procesy výdeje – respirace půdy, neasimilujících pletiv, dekompozice, výron CO2 z půdního podloží.

Procesy výměny uhlíku mezi daným typem ekosystém a atmosférou jsou velmi dynamické, asimilace je určena ontogenezí asimilačních pletiv, podílem aktivního listoví, příkonem sluneční radiace- jejím typem, synoptickými situacemi, klimatickými podmínkami vegetační sezóny. Ukládání uhlíku rozlišuje jednotlivé typy ekosystémů, a to jak v kontinentálním- zonálním měřítku, tedy maximální úložiště v boreálním pásu, minimální úložiště v tropech, tak ve škále lokálních ekosystémů. Naprosto jedinečným a velmi vyznaným je ekosystém lesa, a to jak jehličnatého, tak listnatého.

Analýza ukládání uhlíku ukazuje, že lokální synoptické extrémy, např. sekvence suchých a horkých dní, výrazně omezuje příjem uhlíku. Ukazuje se též, že lze v sezóně identifikovat sekvence dní s maximálním uhlíkovým příjmem. Zároveň byl prokázán efekt „ vyprázdnění“ asimilačního potenciálu, kdy nastartovaná vysoká aktivita příjmu uhlíku se velmi rychle vytrácí bez ohledu na to, že se neměnné mikroklimatické podmínky. Rovněž typ dopadající slunečná radiace, tedy přímá a difuzní, výrazně ovlivňuje schopnost lesního prostu ukládat uhlík.
materiály Prof. Michal V. Marek je ředitelem Centra výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. http://www.czechglobe.cz/cs/reditel-centra.html
Prof. Marek je autorem též knihy Uhlík v ekosystémech České republiky v měnícím se klimatu"
Clanek o prof. Markovi: http://www.ibestof.cz/veda-a-vyzkum/prof.-michal-v.-marek-%E2%80%93-reditel-centra-vyzkumu-globalni-zmeny-av-cr-v-brne.html
pozvánka (PDF)