Přednáška z Anatomie a fyziologie rostlin

datum 1.4.2014
přednáší RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc. (Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno)
název Bioklimatologické posouzení Extrémů počasí a predikce podnebí na území ČR
anotace Počasí a jeho dlouhodobý režim, podnebí v podstatě limitují život organizmů ve všech jeho měřítcích. Růst a vývoj rostlin je závislý nejen na celkovém stavu počasí, ale také na hodnotách meteorologických prvků v jejich nejbližším okolí, tedy porostním klimatu. Musíme proto rozlišovat jednotlivé kategorie klimatu, které mají rozdílné metody nejen měření, ale také zpracování. S ohledem na studie vztahů mezi organizmy a počasím a podnebím (obor bioklimatologie) je nutné pamatovat na to, že tzv. klimatologické stanice jsou budovány a řízeny tak, aby vyjadřovaly stav atmosféry a zemského povrchu bez ovlivnění. Proto mnohé výsledky studií o různých vazbách mezi organizmy a průběhem počasí jsou jen přibližné. Tento poznatek si musíme vždy uvědomovat při výzkum vlivu dopadů možné změny na organizmy a krajinu a návrhu adaptačních opatření.

Stanovení vztahů mezi organizmy a počasím a podnebím na území České republiky je komplikováno tím, že naše podnebí je velmi proměnlivé, s vysokými hodnotami extrémů. Z tohoto důvodu je nutné podrobně studovat dynamiku našeho podnebí, abychom byli schopni co nejlépe poznat jeho vliv na procesy v krajině. Typickými extrémy našeho podnebí jsou výskyty sucha a povodní. Jejich výskyt je nepravidelný, na rozdíl od jiných typů podnebí nemá v podstatě jednoznačnou pravidelnost. V jednotlivých letech jsou velmi rozdílné bioklimatologické podmínky pro organizmy, dokladem jsou nástupy fenofází rostlin, ale také rozdílné výnosy zemědělských plodin.

Současný rozvoj klimatických modelů umožňuje zkoumat dopady možné změny klimatu na naše ekosystémy včetně agrosystémů. Musíme však při vynášení závěrů pamatovat na výše uvedené poznatky a respektovat, že jde o odhady. Přesto je nutné se podrobně zabývat adaptačními opatřeními, hlavně z hlediska oběhu vody. Trend zvyšujících se teplot vzduchu zákonitě vyvolává zvyšování výparu a při přibližně se neměnících úhrnech srážek je velké nebezpečí zvyšování četnosti výskytu i intenzity projevů sucha na našem území.
materiály