Udržba počítačů na katedře fyziologie rostlin a jejich případná oprava, včetně řešení problémů
s přihlášením do systému, nastavením profilu v kfr doméně, správa kfrserveru:

p. Josef Slavíček

kontakt: kebr@ict24.net

 

Centrum informačních technologií PřFUK

 

Několik tipů, jak pečovat o váš počítač:

1) Vysypávejte koš:

Vysypávejte koš ! Samozřejmě teď myslím ten na pracovní ploše na počítači. Pokud jste pomocí Průzkumníka řádně promazali váš disk, abyste získali více místa na disku pro další programy a jste si jisti, tyto soubory nebudete nikdy potřebovat, pak s nimi můžete skoncovat tak, že je vysypete z “Koše”. Klepněte dvakrát na ikonu “Koše” a z menu vyberte příkaz “Soubor/Vysypat koš”. Dokud totiž soubory jsou umístěny v koši, existují také fyzicky na pevném disku. Je také praktické takové soubory mazat přímo (bez mezistanice koše) podržíme li zároveň s klávesou Del také Shift.

2) Mažte nepotřebná data:

Prohledáváte pravidelně svůj pevný disk a mažete na něm soubory, které již nepotřebujete? Pokud tomu tak je, nezapomínejte se podívat také do složky, kterou mají Windows určenou pro ukládání svých dočasných souborů, jež potřebují ke své práci. Tato složka se ve Windows jmenuje Temp a nachází se ve složce Windows, tedy většinou C:\Windows. Obsah této složky by měla Windows mazat. Ve skutečnosti to dělají, ale ne vždy. Také když dojde k “zatuhnutí” Windows, tak v této složce zůstává spousta dočasných souborů. Proto pravidelně a nejlépe pomocí programu Průzkumník čas od času obsah této složky smažte. Nemusíte se bát, že byste mohli smazat něco důležitého. Pokud se bude jednat o soubor, který Windows právě potřebují, objeví se vám hlášení typu “Soubor X není možné smazat...” (X je název souboru) a v tomto případě jednoduše akci mazání souboru zrušíte.

3) Internet vám plní disk ( IE5 ):

Vymažte nepotřebné soubory z Internet Exploreru 5 Pokud často brouzdáte po Internetu, hromadí se vám spousta souborů ve složce “Cache” vašeho internetového prohlížeče. Tyto soubory mohou zaujímat hodně MB místa! To už se, myslím, čas od času vyplatí tyto soubory smazat. Jestliže jako internetový prohlížeč používáte Internet Explorer 5, pak soubory Cache najdete standardně umístěné ve složce “C:\Windows\Temporary Internet Files”. K mazání můžete použít program Průzkumník nebo můžete soubory mazat přímo z Internet Exploreru. V Internet Exploreru klepnete na “Nástroje/Možnosti sítě Internet a na kartě “Obecné” na tlačítko “Odstranit soubory”. Pokud chcete, aby se vám po každém zavření Internet Exploreru vymazaly soubory Cache, pak klepněte v menu na “Nástroje/Možnosti sítě Internet” a na kartě Upřesnit pod položkouZabezpečení zatrhněte volbu “Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče”.

4) Internet vám plní disk ( Netscape ):

Vymažte nepotřebné soubory z Netscape Navigatoru 4 To, co platilo pro Internet Explorer (viz tip č. 3), platí i pro Netscape Navigator. Zde také se během brouzdání na Internetu ukládají do složky “Cache” soubory, které pak zbytečně zabírají místo na disku. Proto i v tomto případě se vymazání těchto souborů rozhodně vyplatí. Soubory se ukládají do složky:

Netscape\Users\Default\Cache, případně pokud máte v Netscape Navigatoru vytvořený vlastní profil, do složky “Netscape\Users\<jméno>\Cache, kde <jméno> je název profilu uživatele. Chcete-li smazat soubory z Cache přímo v Netscape Navigatoru, pak klepněte v menu na příkaz “Edit/Preferences” a zde na “Advanced/Cache”. Klepnutím na tlačítko “Clear Disk Cache” se z Cache všechny soubory vymažou.

Pokud používáte Netscape jako aplikaci poštovního klienta, tak je důležité udržovat rozumnou velikost souboru pošty. Mažte nepotřebné dopisy (a to i z položky TRASH) a pravidalně obnovujte souvislost vašich souborů s e-poštou (příkaz - Compact folders)

6) Velikost koše:

Zmenšete velikost Koše Jestliže jste vysypali koš, můžete si teď změnit i jeho velikost. Standardně je velikost koše nastavena na 10 % velikosti oddílu pevného disku, což znamená, že při velikosti disku 5 GB činí velikost koše 500 MB! Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Koše a z nabídky vyberte příkaz “Vlastnosti/Největší velikost koše”. Posuvníkem nastavte v procentech velikost koše 20 MB, což je pro běžné používání počítače naprosto dostačující. U velkých disků nastavte minimální hodnotu 1 % v našem případě tedy bude potom velikost koše 50 MB. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají rádi radikální řešení, pak můžete Koš deaktivovat. Opět klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Koše a vyberte příkaz “Vlastnosti”. Ve volbě “Použít jednotné nastavení pro všechny jednotky” zatrhněte políčko “Nepřesouvat soubory do koše; ihned je odstraňovat”. Pokud toto nastavení chcete uchovat pouze pro jeden diskový oddíl, pak klepněte na volbu “Konfigurovat jednotky nezávisle” a klepněte na kartu disku, a tam zatrhněte políčko “Nepřesouvat soubory do koše; ihned je odstraňovat”.

7) Defragmentace disku:

Rychlejší přístup k datům defragmentujte pevný disk! Defragmentaci disku provádějte vždy po větším mazání souborů na disku nebo každých pár měsíců. K defragmentaci slouží program “Defragmentace disku”, kterou spustíte přes tlačítko Start a menu “Programy, Příslušenství, Systémové nástroje”. Defragmentací si uděláte pořádek na disku a zrychlíte přenos souborů. Při mazání starých souborů vznikají na souvislé řadě souborů mezery, do kterých se potom později ukládají soubory nové. Při čtení nových souborů pak hlava pevného disku musí tyto soubory sesbírat po kouscích v mezerách, jež vznikly smazáním starých souborů. Důsledkem je pomalejší načítání souborů. Program “Defragmentace disku” dělá to, že se pokouší všechny kousky souborů srovnat za sebou do jednoho bloku, tak aby hlava pevného disku při čtení našla celý soubor na jednom místě. Spuštění programu je velmi rychlé, horší je to s hledáním chyb na disku a s vlastní defragmentací disku. Podle velikosti celá operace může trvat od několika minut až po několik hodin.

8) Nechte svůj počítač také prospat I. :

Ušetřete peníze za elektřinu úsporným režimem Odbíháte často při práci u počítače? Dopřejte i počítači nějakou tu přestávku. Zatímco neustálé zapínání a vypínání počítače jeho životnost značně zkracuje, pak daleko lepším řešením je nastavit odpočinek počítači v BIOSu. Tím dosáhnete toho, že Windows budou moci využívat úsporný režim APM (Advanced Power Management). Pokud váš BIOS tuto možnost nemá, nemá ani možnost využít APM (pak sledujte tip č. 63). AMI “Advanced, Power Management Configuration, Advanced Power Management, Enabled”, Award “Power Management Setup, Power Management, Max Saving”, Phoenix “Power, Power Management Mode, Med. Power Savings”. U Windows 98 vám stačí pouze v Ovládacích panelech klepnout na “Řízení spotřeby” a vybrat si schéma nastavení napájení. U Windows 95 je situace trochu jiná (viz tip č. 9).

9) Nechte svůj počítač také prospat II. :

U Windows 95 nestačí oproti Windows 98 pouze povolit v BIOSu úsporný režim, je potřeba navíc dodatečně nainstalovat ovladač pro APM (viz tip č. 61). Tento ovladač je u Win 98 standardní součástí systému. Po aktivaci úsporného režimu v BIOSu spustíme Průvodce přidáním nového hardwaru. Operační systém si vyžádá instalační disketu a z ní nainstaluje potřebné ovladače pro APM. Po instalaci ovladače restartujte počítač a v pak v Ovládacích panelech klepněte na ikonu Systém, a poté klepněte na kartu Správce zařízení. V nabídce Systémová zařízení dvakrát klepněte na “Podpora vylepšeného řízení spotřeby”. Klepněte na kartu “Nastavení” a zatrhněte políčko “Zapnout podporu pro vylepšené řízení spotřeby”. Nyní máte podobně jako ve Win 98 přístup ke všem možnostem úsporného režimu.

10) CD-ROM a automatické spouštění:

Jak zrušit automatické spouštění po vložení CD disku do mechaniky Automatické spuštění programu z CD disku většinou trvá několik sekund. Jste netrpěliví? Pak zkuste tuto volbu vypnout. Vypnutí se provádí pomocí “Ovládací panely, Systém” a klepnutím na kartu “Správce zařízení”. Poklepejte na ikonu CD-ROM a dalším klepnutím označte vaši CD-ROM mechaniku. Z menu, které vyvoláte klepnutím pravým tlačítkem myši na CD-ROM mechaniku, vyberte “Vlastnosti” a zvolte kartu “Nastavení”. Zde zrušte zaškrtnutí políčka “Automatické oznámení vložení”, a potvrďte tlačítkem OK.

11) Tiskárna a grafika:

Tisk bez grafiky je rychlejší Z vlastní zkušenosti víte, že prosté texty tiskárna vytiskne velmi rychle. Horší situace je při tisku textu doprovázeného obrázky nebo grafy, kdy na každou vytištěnou stránku můžete čekat až několik minut. Pokud při každém tisku nepotřebujete tyto objekty vytisknout, pak můžete pro tisk tuto možnost nastavit např. ve Wordu z menu “Soubor/Tisk”, kde klepnete na tlačítko “Možnosti” a v poli “Tisknout s dokumentem” zrušíte zaškrtnutí políčka “Nakreslené objekty”. Touto volbou výrazně snížíte množství dat posílaných do tiskárny, navíc tiskárna se nebude automaticky přepínat do grafického režimu, který také značně prodlužuje dobu tisku.

12)  Tiskárna - nastavení rozlišení:

Při nižším rozlišení se tiskne rychleji Zkuste si schválně vytisknout jen na zkoušku nějaký dokument v nízkém rozlišení vytiskne se vám rychleji než při rozlišení vysokém. Zdvojnásobením rozlišení totiž nutíte tiskárnu, aby tiskla čtyřikrát více bodů! Snížit rozlišení můžete v zásadě dvěma způsoby. Pokud chcete si nanečisto vytisknout nějaký dokument, postačí vám, když si změníte rozlišení přímo v aplikaci, ze které budete tisknout. Například v Excelu se to dá provést tak, že klepnete na menu “Soubor, Vzhled stránky” a v poli “Kvalita tisku” si nastavíte rozlišení. Toto nastavení zůstane v platnosti do té doby, dokud program nezavřete. Další možností je změna rozlišení pro všechny aplikace. Ta se nastavuje klepnutím na “Ovládací panely, Tiskárny”. Vyberete si tiskárnu a klepnete pravým tlačítkem na její ikonu. Z menu vyberete položku “Vlastnosti”, klepnete na kartu nazvanou “Grafika”, “Rozlišení” nebo nějak podobně, a vyberete volbu “Nízké”, “Rychlý tisk”, “Koncept”, případně konkrétní hodnotu např. “300 dpi” místo “1 200 dpi”. Vedlejší a dlužno říci, že i milý důsledek je úspora toneru, případně inkoustu.

13) Ušetřte papír:

Osm jednou ranou aneb ušetřete náklady na tisk Tisknete často pracovní materiály nebo podklady pro archivování? Pak se určitě stane vaším pomocníkem sharewarový program Fineprint 2000  (Fp415.exe, 1,72 MB, Win 95/98) nebo (Fpnt415.exe, 1,85 MB, Win NT 4, 2000). Tento program umožňuje vytisknout na jednu stranu papíru až osm stran formátu A4, a to čitelně. Tím ušetříte nejen papír a toner, příp. inkoust, ale také výrazně urychlíte tisk.

14) Zastavte tisk:

Zatáhněte za nouzovou brzdu a zastavte tisk na tiskárně Právě před okamžikem jste na tiskárnu poslali několikastránkový dokument, ale teď s hrůzou zjišťujete, že je tam chyba. Dost často můžete zastavit tisk klávesou Esc. Tiskárna zpracovává pouze ty stránky, které má připraveny ve své paměti. Chcete-li zastavit tisk a máte-li tiskárnu na dosah ruky, zkuste ji na okamžik vypnout. Tím smažete veškerá data v paměti. Pokud se vám nepodaří tisk zastavit klávesou Esc nebo pokud máte tiskárnu v jiné místnosti, pak odstraníte tiskovou úlohu z tiskárny tímto způsobem: Klepněte na tlačítko “Start, Nastavení, Tiskárny”, poklepejte na ikonu aktivní tiskárny a vyberte dokument. Klepněte na něj pravým tlačítkem a z nabídky vyberte příkaz “Stornovat tisk”. Tím vytištění dokumentu zastavíte.

15) Scanner a rozlišení:

Vyberte si správné rozlišení Čím vyšší nastavíte u skeneru rozlišení, tím věrnější bude text, obrázek nebo jiný grafický materiál, který získáte. Vyšší rozlišení však s sebou nese i dramatické zvýšení velikosti výsledného souboru, a s tím související delší časové nároky při úpravách výsledného souboru na počítači. A to se ještě nezmiňujeme o nárocích na velikost pevného disku. Proto je správná volba rozlišení pro vlastní práci se skenerem také důležitá. U textů, které budete dále používat pro další zpracování pomocí OCR, vám stačí rozlišení 150 dpi stejně tak to platí i pro tabulky a náčrtky. U oxeroxovaných materiálů v původní velikosti originálu stačí rozlišení 150-300 dpi. Pokud chcete skenovat detailnější kresby nebo fotografie, pak musíte rozlišení zdvojnásobit doporučujeme použít rozlišení 600 dpi. Pouze jenom kdybyste chtěli skenovat diapozitivy, je nutné nastavit nejvyšší rozlišení, které vám skener dovolí. Pokud je k dispozici rozlišení 1 200 dpi, doporučujeme jej v tomto případě použít.

16) Vzhled plochy:

Méně je někdy více.
Všechny ty ikony, tapety, zvuky a animované kurzory sice možná zvyšují atraktivnost počítače, na druhé straně ale mohou váš systém zpomalovat. Chcete-li odstranit témata a ikony, klikněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte Vlastnosti. Nebo můžete najet na Start, Nastavení, Ovládací panely a dvakrát kliknout na Obrazovku a poté na Vzhled a Pozadí. Pokud vám rychlost nestačí, ujistěte se také, že v položce Nastavení, Aktivní plocha (Systém Active Desktop), Přizpůsobit plochu nemáte aktivovánu volbu “Zobrazit jako stránku http://www". (Aktivní plocha by teoreticky systém zpomalovat neměla, ale může se o to postarat její obsah.).
A konečně systémové zdroje využívají také fonty ty, které nepoužíváte, odstraňte ze složky Písma v Ovládacích panelech. Ale pozor ty, které jsou označeny červenou ikonou “A”, nechte na pokoji, protože se jedná o fonty systémové.

17) Swapování:

Swapovací obchod.
Kliknete-li dvakrát na ikonu Systém v Ovládacích panelech a vyberete kartu Výkon, objeví se tři tlačítka
pro Systém souborů, Grafiku a Virtuální paměť. Klikněte na posledně jmenované, protože je tu šance, že bude zatržena možnost Virtuální paměť nastavení systému (doporučeno)”. Je to dobrá volba v případě, že chcete mít život jednodušší, ale téměř jistě snižuje rychlost vaší mašiny. Optimalizujte si swapovací soubor zadáním vlastních nastavení. Ze všeho nejdřív defragmentujte pevný disk: Windows vytvářejí swapovací soubor z volného místa, a pokud je disk hodně fragmentovaný, může tento proces těžce ovlivnit výkon. Pak specifikujte pevný disk. V ideálním případě by to měl být disk, který není příliš používán pro zapisování a přepisování souborů, ale i když druhý disk nemáte, můžete se zachovat podobně jako v Linuxu a vytvořit si na pevném disku pro swapovací soubor samostatnou partition. Nakonec zadejte minimální a maximální velikosti, které by měly být asi 2,5krát větší než RAM, pokud ta je menší než 64 MB; máte-li RAM 64 MB nebo více, stačí 1,5krát větší.

18) Disk a Clustery:
   

Jak vybrat správnou velikost pro vaše oddíly (partition) Koupili jste si pevný disk a
nyní stojíte před problémem, jak jej správně rozdělit na jednotlivé oddíly. Předpokládejme, že chcete vytvořit tři oddíly; na prvním oddílu bude nainstalován operační systém, na druhém budou data a na třetím budou uložena zálohovaná data. Přitom budeme chtít využít veškerou kapacitu tohoto disku. Podle toho, s jak velkými soubory pracujete, si z naší tabulky na této straně můžete vybrat, jaká velikost disku by měla být optimální. Mějte při tom na paměti, že nejmenší jednotkou pevného disku, kterou může operační systém spravovat, je cluster. Podle velikosti disku a jeho formátování (FAT16, FAT32 nebo NTFS) obsahuje jeden cluster určité množství sektorů o velikosti 512 bytů. Takže máme-li dva pevné disky se systémem FAT32, jeden o velikosti 16,2 GB a druhý o velikosti 16,5 GB, pak podle tabulky má první disk clustery o velikosti 8 KB a druhý disk clustery o velikosti 16 KB. Uložíme-li soubor o velikosti 7 KB na první disk, pak ztratíme 1 KB místa, zatímco u druhého disku ztratíme 9 KB. Doporucujeme pro vytváření oddílů použít aplikace pracující na nejnižší úroni (F-Disk) a ne aplikace pracující pod Windows. Zabráníte tím ztrátě dat při  zhroucení systému.